Zpravodajství médií vzbuzovalo koncem zimy dojem, že se Česko stává vědeckým tygrem Evropy. Statistiky ale bohužel ukazují, že v srdci Evropy nemůže být o tygrovi zatím vůbec řeč. Spíš si tu pořád ještě líže rány poněkud vypelichaný, v poslední době již celkem dobře živený kocour.Byl jednou jeden osvícený monarcha, co dnem i nocí přemýšlel, jak ulevit lidu od bídy. I popatřil jednoho dne na svoji zemi, přehlédl palmové háje prostírající se do dáli a pravil: vybudujme centrum učenosti, jehož sláva hvězd se bude dotýkat. A otevřel královskou pokladnici.

Ten příběh se skutečně stal, bez ironie a výsměchu jej můžeme převyprávět v kulisách 21. století. Jeho dějištěm je Malajsie, sice rozvojová, ale poměrně bohatá asijská země s ambiciózními plány. Její bývalý premiér Mahathir Mohamad se rozhodl, že postaví na zelené louce rozsáhlé centrum biotechnologického výzkumu zvané BioValley. Srdcem projektu vyhlášeného v roce 2003 se mělo stát několik vědeckých ústavů zaměřených na genetiku, farmaceutický výzkum a další obory. Kolem nich by rozbily stany soukromé firmy, přilákané koncentrací mozků, kvalitní infrastrukturou a daňovými úlevami.

Mahathir Mohamad strávil v premiérském křesle 22 let a v očích Západu nebyl zrovna zářným příkladem demokrata. Jedno mu však ne-lze upřít: na vědě mu opravdu záleželo, viděl v ní příležitost, jak pozvednout svoji zemi na úroveň vyspělého světa. Řada jeho projektů dopadla…

200716-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200716-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 894

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte