Plán na zbourání hradecké vily vyvolal protesty a otázku, jaké památky tu chceme chránit.

Už devět tisíc lidí z Hradce Králové podepsalo petici proti bourání jedné z architektonických ikon města, vily Anička. Všichni přitom měli před očima trosky přerovského spolkového domu Trávník, zbouraného kvůli hypermarketu několik týdnů předtím. V dnešní bouřlivé výměně starého za nové je to pořád stejný příběh a stejná otázka: jaké stavby by měl stát chránit a podle čeho se to rozhoduje?

S klimoškou je utrum

Není snad lepší laboratoř soužití staré a nové architektury než Hradec Králové. Génius moderní architektury Josef Gočár mu totiž za první republiky dokázal vtisknout své urbanistické představy leckdy za cenu bourání dřívějších skvostů – například kvůli svému proslulému schodišti nechal strhnout gotickou věž.

Vila Anička na okraji hradeckého centra připomíná zvenčí spíš horskou chatu: na dřevěný, vyřezávaný balkon s gustem nalétávají holubi, fasádu oděla pojišťovna Generali do firemní běloby a červeně. Co je pro ale pro Hradečáky pomníček historie, to ambiciózní nadnárodní společnosti připadá čím dál víc jako svazující klec. „Archiv se nám sem nevejde,“ stěžuje si sympatická blondýnka v přízemí, „v létě je tu hrozné vedro, těšili jsme se na klimošku.“ „Těžko lidi přesvědčíte, že to s investicemi myslíte vážně, když je zavedete do téhle chalupy,“ ozývá se z kamrlíku v podkroví její…

200714-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200714-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte