Německá soudkyně rozhodla s poukazem na Korán a společnosti se otevřely oči. Kdyby se měl „jiným tradicím“ přizpůsobit i zákoník, byl by multikulturalismus skutečně cestou k apartheidu.

Když jí bylo 14 let, na dovolené v Maroku poznala svého budoucího manžela. Byla to láska na první pohled. Když jí bylo 20, získala souhlas rodičů se sňatkem. Vzali se a narodily se jim dvě děti. Jenže pak nastala změna. Manžel se začal projevovat jako agresor, fyzicky ji týral, takže musela dokonce zakročovat policie. Když jí bylo 25, podala žádost o rozvod. Teď je jí 26 a nevěří svým očím. Soud žádost o urychlený rozvod odmítl, i když trvání manželství ohrožuje navrhovatelku. Oba manželé prý pocházejí ze stejného kulturního prostředí, tak vědí, zač je toho loket. To vše by si člověk v marockém či jiném kontextu dokázal představit. Problém je ale v tom, že příběh se odehrává v Německu, navrhovatelkou je německá muslimka a o případu rozhodovala – až do svého středečního odvolání – německá soudkyně.

Z celkem běžné kauzy rozpadu jednoho manželství se v médiích stala součást integrační debaty a sporu o výklad multikulturalismu. Máme nad ním zlomit hůl? Máme prosazovat, aby každý způsob života byl považován za stejně dobrý a zasluhující ochranu zákona? Nebo musíme vymezit pevné hranice?

Mezi hloupostí a dobrou vůlí

V případech, k jakým patří příběh mladé muslimky, nemůže soudce rozvodu zabránit, ale může zpozdit rychlé…

200713-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200713-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte