2007-482-mobr-11A.gif
2007–482-mobr-11A.gif • Autor: Respekt

2007-482-vobr-11A.jpg
Fotografie: Nepřítel číslo 1 – Adam Michnik. – Autor: Gazeta Wyborcza • Autor: Respekt

Polští novináři vedou mezi sebou válku. Sice jen mediální, o to však vášnivější. Příčinou střetu je nový lustrační zákon. Jeho odpůrci podezřívají vládu, že chce zlikvidovat nezávislá média, zastánci zákona mluví o právu čtenářů, posluchačů či diváků vědět, zda můžou důvěřovat těm, co k nim promlouvají a ovlivňují jejich názory. A hluboce rozštěpená je i polská společnost, která se dělí na nesmiřitelné zastánce a odpůrce bratří Kaczyńských po půldruhém roce jejich vlády.

Zákon začal platit minulý týden a vztahuje se kromě jiných osob také na všechny novináře, členy vedení vydavatelství i vlastníky médií, ať už jsou soukromá či veřejnoprávní. Každý novinář má od 15. března nanejvýš dva měsíce na to, aby pravdivě informoval o své případné spolupráci s komunistickou tajnou policií. Pokud se přizná, že byl agentem StB, kromě veřejné ostudy se mu nic nestane. Pokud to ale zatají a bude Institutem paměti národa usvědčen z „lustrační lži”, nesmí deset let pracovat ve svém oboru. A když prohlášení nepodá, je automaticky považován za lháře a potrestán.

Nutno ovšem říci, že nikdo dnes v Polsku přesně neví, jak si chce stát vynutit poslušnost médií, která se mu vzepřou a svým „lustračním lhářům” či těm, kteří odmítnou vyplnit formulář, nadále umožní publikovat. Jak skončí vydavatel, který odmítne zákon respektovat? Bude vyškrtnut z obchodního rejstříku? Odpověď zatím nikdo nezná.…

200712-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200712-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte