2007-486-mobr-13A.gif
2007–486-mobr-13A.gif • Autor: Respekt

2007-486-vobr-13A.jpg
Fotografie: Běsnění skončilo, co bude dál? Francouzské „Ano“ spolupráci a „Ne“ pomstě odstartovalo historický zvrat. (Paříž, 1945) – Autor: Profimedia.cz/AFP, www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Už třetí generace velké většiny Evropanů žije v míru a svobodě. Tato zkušenost je tak samozřejmá, že téměř nikdo si dnes neklade otázku: Proč není v Evropě válka, když po celé její dějiny ji téměř každá generace alespoň jednou zažila?

Je to kolos na hliněných nohách. Trápí ho nemoci přebujelých sociálních států a vysokých daní, bojí se změn, bouří a stávek, zaostává za Amerikou. Francie, Německo, Itálie i Británie se jen potácejí ve stínu své zašlé slávy. Premiéři a prezidenti států se handrkují o ústavu, všichni mluví jen o dotacích z Bruselu, téměř nikdo o svobodě a míru, které všichni považují za samozřejmost. Toto že je Evropská unie, toto že je výsledek onoho „elitářského projektu“, jehož padesátiny se teď slaví v Berlíně?

Ano. Evropská unie je přesně tím, o čem její zakladatelé snili, a ať by si o dnešních tahanicích mysleli cokoli, řekli by: Měli jsme pravdu. V Evropě panuje už 62 let mír, nejdéle v celé její historii. Vyšlo to. I když mnohdy jen o fous.

Mohlo být vše jinak?

Na počátku největšího projektu evropských dějin byla druhá světová válka. Dynamičtí vítězové se právě probírají z jejího běsnění a kladou si otázky: Jak zabránit jejímu opakování a jak nastolit podmínky trvalého míru? Jak vtáhnout do hry poražené Německo? Jak se bránit nečekaně rychlé hrozbě komunismu?

Odpověď přišla právě před padesáti lety z Říma s podpisem…

200712-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200712-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte