2007-441-mobr-12rei.gif
2007–441-mobr-12rei.gif • Autor: Respekt

2007-441-vobr-12rei.jpg
Fotografie: Arundhati Royová – Autor: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

Když britský Guardian zveřejnil zprávu, že Arundhati Royová se hodlá vrátit k psaní, vyvolal poprask. Ještě v živé paměti je její prohlášení, že si románem God of Small Things (1997, česky jako Bůh maličkostí, Mladá fronta 2001) splnila svůj dětský sen a v budoucnu se chce zabývat důležitějšími věcmi, především politikou.

Během rozhovoru se novinář Randeep Ramesh pozastavil nad knihami, jež ležely na stolku vedle ní. Kombinace děl Bona Voxe, spisů známého amerického radikála a revolucionáře z 18. století Thomase Paina a románu Charlese Dickense může působit poněkud zvláštně. Že spolu nemají nic společného? Jen zdánlivě. Přesně totiž vystihují složitou osobnost této výjimečné ženy.

S Bonem Voxem, bojovníkem proti bídě třetího světa a odpůrcem globalizace, Royová sdílí radikální politické i ekologické názory; pokud jde o Paina a Dickense, ti jsou jí blízcí svým postojem k chudým a svou obhajobou Francouzské revoluce. Jak navíc sama říká, Dillí dnes stojí podobně jako kdysi Paříž na samém prahu násilného konfliktu. Co se týče Dickense, ten je ztělesněním viktoriánského románu, tedy symbolem kultury, která jednou provždy proměnila tvář indického subkontinentu.

Royové prohlášení o Indii na pokraji střetu se může zdát přehnané, navíc autorka svou kritikou současné indické společnosti (a především politiky) pálí do vlastních řad. I to je pro ni typické: ať již jde o literaturu, politiku nebo…

200711-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200711-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte