Sen o českém hudebním úspěchu ve světě patrně televizní estráda Eurovize nenaplní.

Když vloni oznámil rocker Morrissey, že by se rád zúčastnil soutěže Eurovize coby zástupce Spojeného království, vypukl mírný povyk. Mnozí se divili, proč se seriózní tvůrce, pilíř politicko-poetických legend The Smiths, cpe do mezinárodní televizní estrády, kterou už málokdo bere vážně. Ale kdoví – možná to je známka znovuoživení soutěže, která si v éře Evropské unie hledá nové vymezení. Co znamená pro českou pop-kulturu, že letos (spolu s Gruzií či Makedonií) přistupuje do soutěže? A jde tu aspoň trochu o hudební propojení s Evropou?

Malovaný džbánek 2007

Soutěž Eurovize je svět sám pro sebe. Vznikla, když se v padesátých letech hledal program pro čerstvou mezinárodní síť, jež mohla vysílat jednu událost do více zemí. V roce 1956 se písničková soutěž konala poprvé s pouhými sedmi účastníky (Francie, Itálie, Německo, Švýcarsko a země Beneluxu). Záhy se rozrostla a stala se součástí mainstreamové zábavy.

Se svou odpovědí na „imperialistickou“ Eurovizi časem přišel východní blok. První ročník Intervize v polských Sopotech vyhrála v rozjásaném roce 1977 Helena Vondráčková (s písní Malovaný džbánku), o rok později si vavřín ze socialistické hudební olympiády odnesla Alla Pugačeva. Když byl v Polsku vyhlášen výjimečný stav, komunistický festival byl po čtyřech ročnících nadobro zrušen.

Letos v Eurovizi soutěží…

200711-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200711-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte