2007-445-mobr-19A.gif
2007–445-mobr-19A.gif • Autor: Respekt

2007-445-vobr-19A.jpg
Fotografie: Americké úřady mi věří. (Richard Branson a jeho loď) – Autor: Globe Media/Reuters • Autor: Globe Media / Reuters

Po zážehu raketového motoru se stroj nečekaně naklonil o devadesát stupňů doleva, pak se prudce „zhoupl“ na druhou stranu. Přesto se pilot Michael Melvill rozhodl pokračovat v letu. Po dosažení maximální výšky se však letoun neovladatelně roztočil. Melvill situaci i tentokrát zvládl, ale při přistávání se musel vyrovnat s tím, že se stroj během zběsilé rotace vychýlil z kurzu o 35 kilometrů.

Nezní to příliš povzbudivě. Zvlášť když si uvědomíme, že i další zkoušky letounu SpaceShipOne, prvního soukromého stroje schopného dosáhnout výšky větší než 100 km, doprovázely podobné problémy. Při jeho posledním letu v říjnu 2004 organizátoři dokonce rozhodli, že na palubě stroje, jehož následovníci by měli vozit turisty na práh kosmu, bude jen pilot; místo plánovaných dvou pasažérů poletí raději jen zátěž, aby se zbytečně nehazardovalo s lidskými životy.

Let nicméně skončil úspěšně, ziskem slavné ceny X-Prize a deseti milionů dolarů. A plány do budoucnosti tomu odpovídají. Společnost Virgin britského miliardáře Richarda Bransona připravuje SpaceShipTwo, zdokonalenou verzi korábu schopnou několika desítek startů ročně. Hodlá dokonce postavit flotilu pěti identických letounů, které budou operovat z několika kosmodromů na světě.

K zajímavému vývoji přitom došlo nedávno i na legislativní frontě. Zdá se, že kosmickou turistiku, přesněji oblast takzvaných suborbitálních letů, čeká boom.

200711-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200711-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte