2007-439-mobr-11A.gif
2007–439-mobr-11A.gif • Autor: Respekt

2007-439-vobr-11A.jpg
Fotografie: Střílet se bude, jednat ne. (Tibetští uprchlíci na nepálské hranici) – Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Čína vyvíjí vlastní demokracii, která není v rozporu se socialistickým zřízením. Tak pravil minulé pondělí premiér Wen Ťia-pao. Můžeme tomu věřit? Musíme. Takový systém totiž nevznikne dříve než za sto let. Je prý nutné zvládnout obrovský ekonomický růst a zajistit sociální spravedlnost pro všechny.

Premiérovo vyjádření otištěné ve stranickém deníku Žen-min ž’-pao jasně přebilo výroky téhož Wen Ťia-paa z téhož dne. Když zahajoval výroční zasedání parlamentu, hovořil nejenom o vytváření harmonické společnosti a hospodářském růstu, ale též o zlepšování životního prostředí i snižování emisí, což jsou nová a zajímavá témata. Jenže parlamentní agenda hraje v komunistické Číně skutečně druhou ligu.

Prolomit soukromé tabu

Agenda parlamentu je složena z diskusí a schvalování zpráv o práci vlády za loňský rok, dále z nových legislativních návrhů a z hospodářského plánu na rok 2007. Politice se bude věnovat až říjnový sjezd poslanců, který se zaměří na ideovou platformu a obměnu kádrů. I tak se ale už teď naskýtá několik zajímavých bodů.

V centru pozornosti je především zákon o soukromém vlastnictví, proti kterému už dříve protestovali skalní komunisté, takže byl stažen z jednání. Letos ale zřejmě projde. Málokdy se totiž stává, že by uniformní parlament nepřijal něco, co už bylo zařazeno na program schůze. Hlasování o soukromovlastnickém zákonu je na programu 15. března.

200711-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200711-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte