Vládní úředníci učinili další krok k vyřešení problému vepřína v Letech u Písku. Třináctého února se totiž sešla mezirezortní pracovní skupina, která dokončuje vážně míněný plán na zrušení vepřína. Tuto středu se k plánu bude vyjadřovat vláda.

Koncem ledna jsme vás informovali, že na popud nového ministra Jana Mládka vznikl první jasný plán na likvidaci nepohodlného prasečáku (Respekt č. 5/2006). Ten jak známo stojí na místě koncentračního tábora, v němž čeští Romové za protektorátu čekali na transport do Osvětimi. Napřed různí aktivisté a v posledních dvou letech i Evropská unie tlačili na jeho likvidaci, čeští ministři zemědělství vždy ale dokázali přesvědčit vládu, že taková pieta je moc drahá a složitá. Mládkův materiál nyní ukazuje opak. Jeho plán je následující: nabídnout majiteli vepřína, firmě AGPI, odkup za tržní cenu (podle hrubých odhadů by nemělo jít o víc než sto milionů korun). Pokud šéfové AGPI odmítnou, chce vláda přistoupit k „ekonomickému a administrativnímu nátlaku“. Zástupci ministerstva financí mají najít finanční rezervy na výkup vepřína, ministerstvo kultury promyslet plán na vyhlášení památkové ochranné zóny, ministerstvo životního prostředí zanalyzovat vliv problémového podniku na životní prostředí (především průsaky do okolních rybníků), na řadu mají přijít různé kontroly. Právě vyhlášení památkové zóny by AGPI určitě uškodilo: bylo by to totiž spojeno se stavební uzávěrou, přitom v tuto chvíli má AGPI na stavebním úřadě v…

v09.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v09.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2433

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte