mobrazek_351.gif
mobrazek_351.gif • Autor: Respekt

vobrazek_351.jpeg
Fotografie: Kresba Pavel Reisenauer. • Autor: Respekt

Pro mnoho vědců je cesta do práce důležitou součástí badatelského procesu. Ráno po probuzení je mozek v režimu standby, a teprve po cestě se pod blahodárným vlivem požitého kofeinu přepíná do více či méně funkčního stavu. Stejně tak je z hlediska duševní hygieny významná cesta z práce. Manželka a děti bývají večer až překvapivě málo zvědavé na to, co člověk během dne vybádal. Vědec má tedy cestu domů na to, aby přestal dumat nad tím, proč zase nic nevychází nebo proč mu odmítli otisknout článek v Nature, a pokusil se přeladit do režimu „normální člověk“.

Cesta do práce může mít mnoho podob, které se liší použitým dopravním prostředkem i délkou trvání. Vědci jsou nomády dnešní doby a autor během svých pracovních pobytů na univerzitách tří kontinentů vyzkoušel snad kromě jízdy na velbloudu většinu běžných způsobů, jak cestovat do práce a zpět.

První zahraniční zkušenost jsem získal počátkem 90. let v malém švýcarském univerzitním městě Fribourgu. Jako mladý postgraduální student jsem tehdy jezdil na kole se svým švýcarským profesorem. Cesta byla pokaždé dobrodružstvím, neboť šéf byl klasickým cyklopirátem silnic. Jezdil jako blázen, ignoroval červenou na semaforu a říkal, že cyklista má stejně jako sanitka absolutní přednost. Nemohl jsem pochopit, že švýcarští řidiči nejprve vždy dupli na brzdy a potom nám vlídně pokynuli, ať jedeme. Můj šéf zase nevěřil, když jsem mu říkal, že…

v09.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v09.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte