mobrazek_289.gif
mobrazek_289.gif • Autor: Respekt

vobrazek_289.jpeg
Fotografie: A teď Ježíšek už jen v zimě. – Autor: Profimedia.cz/Corbis, www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Vánoce na blátě, zní staré úsloví odrážející víceméně pravidelnou oblevu. Musí vyjít třetí den po zimním slunovratu skutečně na 24. prosinec? Pro ty, kdo si na to zvykali už od dětství, bezpochyby ano. Ale kdyby nebylo kalendářové reformy papeže Řehoře XIII., slavili bychom letos Vánoce 6. ledna a za pár tisíciletí až někdy na jaře. Zajímavá věc. Katolická církev, zhusta považovaná za symbol všeho zpátečnictví, prosadila v 16. století změnu, která uvedla kalendář do souladu s realitou. V pátek uplyne 424 let ode dne, kdy byl gregoriánský kalendář vyhlášen. Bezprostřední příčinou reformy ovšem nebyly Vánoce, ale Velikonoce. Dosud používaný juliánský kalendář byl sice velmi jednoduchý a astronomicky přesný, nicméně se postupně rozcházel s realitou otáčení Země natolik, že Velikonoční neděle už přestala být první nedělí po prvním jarním úplňku, což bylo liturgicky neúnosné. Lidé to zaregistrovali dávno předtím.

Juliánský kalendář byl zaveden 1. ledna roku 45 před Kristem a přinesl hned několik novinek. Původní římský kalendář znal totiž rok o 304 dnech dělený na 10 měsíců. Až král Numa Pompilius přidal 2 měsíce a rok získal 355 dnů. I tak se musel čas od času přidávat přestupný měsíc. Reforma Julia Caesara byla na tehdejší dobu dokonalá. Rok měl 365,25 dne a každý čtvrtý byl přestupný. Bylo vystaráno, dokonce na pár století po Kristově narození. Jenže i drobná diference oproti skutečné délce roku…

v08.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v08.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte