Svou funkci opustil Jan Mareš, vládce bezpečnostních prověrek. Šéf úřadu sídlícího v prostorách neprodyšného a tajemného paláce, jehož vrata má teď šanci pootevřít nově vzniklá poslanecká komise pro kontrolu Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ). Nejen ona, ale i politici a policie mají povinnost potvrdit nebo vyvrátit to, o čem se tu v médiích a informovaném zákulisí s obavami spekuluje už delší čas – a co okolnosti Marešova odchodu jen posílily. Jde o podezření, že klíčová bezpečnostní instituce této země vydávala své prověrky podle not politiků anebo za úplatek. Ať to zní jakkoli otřepaně a v současné politické situaci ještě nepříliš pravděpodobně: obrat může přinést jen politická odvaha odhalit souvislosti všeho, co se léta v úřadu dělo, a následná analýza, jak z kaše ven.

Hráč s maskou

Jistou nadějí posunu k lepšímu je samozřejmě už sám Marešův pád. Optimismus ale od prvního okamžiku brzdí okolnosti, za jakých k němu došlo. Šéf NBÚ rezignoval na základě „úniku“ dva roky starých odposlechů, které sice prokazují jeho podezřelé styky s podsvětím, ale nijak je nerozkrývají, a už vůbec nic se z nich nedozvíme o tom, jak a v čí režii probíhaly na Marešově úřadu prověrky. Takže místo svěžího větru může být Marešův odchod mocenskou partií, v níž neznámý hráč pustil nahrávky do médií proto, aby vazala jedné skupiny nahradil někým, kdo bude stejně poslušně hrát podle pravidel skupiny jiné, momentálně silnější a vítězné. Odchod…

v08.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v08.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte