Staromilci ve strojový překlad nevěří. Optimisté si myslí, že ho počítače zvládnou tak dobře, že člověku ušetří velikou část práce. Česká verze otevřené internetové encyklopedie Wikipedie, kterou vytvářejí nadšení dobrovolníci, využívá pro překlad anglických hesel do češtiny strojový překlad, konkrétně překladač Eutran. Překlad má svůj půvab. Pokud vás zajímá třeba původ worcesterské omáčky, čtete:

Legenda má to to lord Marcus Sandys, ex-guvernér Bengálska (a číslo neznámé pro historii u tohoto příběhu) se setkal s tím chvíle v Indii v 1830s. Na jeho návratu k Británii od subkontinentu on přišel postrádat koření, a v 1835 on žádal o Johna Leu a William Perrins, lékárny a lékárníci od Worcester, Anglie dělat jemu některé od receptu on přinášel s ním.

Klikněte si sami na libovolné heslo v surovém překladu. S trochou štěstí pochopíte, o co jde, a pobavíte se jako kdysi při čtení návodů k domácím spotřebičům východoněmecké výroby. Ty ovšem vytvářel se slovníkem v ruce nějaký živý Sas.

Evropa to potřebuje

Během posledních šedesáti let zvládlo lidstvo jadernou reakci pro účely bojové i elektrárenské a vzlétlo na Měsíc. Vyrábíme výkonné počítače a účinná léčiva, dokážeme přečíst genom. Po celou tu dobu nejlepší počítačoví odborníci, lingvisté, matematici, filozofové pracovali na strojovém překladu. Jak to dopadá, jste si mohli právě přečíst. Má vůbec smysl v tom pokračovat?

„Určitě má, i když výsledky…

v06.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v06.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte