Úsměv Jaroslava Dolejšího ve stínu široké krempy – pro fotografa – je to nejsdílnější, co z něj novinář dostane. Jinak muž, který má na pražském vrchním státním zastupitelství na starosti ty nejzávažnější hospodářské zločiny, i ty, ve kterých nějak figurují politici nebo zkorumpovaní policisté, vstřícností neoplývá. Přitom ne, že by neměl co vysvětlovat. Tento vysoce postavený žalobce se totiž stal přímo zosobněným příkladem výtek směřovaných dnes čím dál hlasitěji na instituci státního zastupitelství: že totiž jeho zaměstnanci jsou ve svém zápase se zločinem slabí, alibističtí a posluhují moci.

Nade mlejnem, pode mlejnem

Jaroslav Dolejší má dnes na stole dva zásadní případy z poslední doby. Podezřelý prodej státního podílu ve firmě Setuza do rukou podnikatelské skupiny kolem Tomáše Pitra a Františka Mrázka a prodej půdy z Pozemkového fondu, který umožnil miliardové překupnické zisky lidem spřízněným se šéfy fondu či přímo s ministry zemědělství. Dolejší odpovídá i za vyšetřování kauzy Unipetrol – největšího korupčního případu posledních let, jehož některé scény jsou natočené na video a kvůli jehož závažnosti vznikla i parlamentní vyšetřovací komise. Všechny tyto případy jsou tak či onak svázány s vysokými představiteli sociální demokracie: Setuza s bývalým ministrem Palasem, pozemky s někdejším ministrem Zgarbou, Unipetrol s expremiérem Grossem. A práce na žádném se, alespoň podle viditelných znaků, moc nehýbe z místa. To je…

v06.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v06.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2824

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte