Co se děje na slovenské kulturní scéně? Podle všeho to tam pěkně vře. Umělci podepisují petici za odstoupení ministra kultury pro jeho neschopnost, nejslavnější bratislavské divadlo Stoka se hroutí. Jiné věci se ovšem daří. Například do Česka nyní dorazila zásilka nových desek z produkce jednoho z nejzajímavějších slovenských vydavatelství Slnko Records. Novinky nejsou vůbec špatné.

Pokud si například pustíte album Sloboda bratislavské kapely Živé kvety, narazíte jednak na směs punku, rocku a folku, ale hlavně na upřímnou (a trochu bezútěšnou) reflexi současné slovenské společnosti: „Za usmievavou maskou ktosi ťa stráži železnou rukou, si človek plný predsudkov, pletieš si zmysel pre poriadok s láskou, možno máš tridsať, ale v skutočnosti máš asi sto päťdesiat rokov, dotiahneš to ďaleko, v žilách ti prúdi krv našich predkov. A sloboda je to, čo ťa najviac irituje,“ konstatuje v titulní písni Sloboda zpěvačka Živých kvetov Lucia Piussi, která se netají obdivem k Joni Mitchellové nebo Annie Lenoxové. Ona bezútěšnost v hlase Lucie možná trochu pramení ze skutečnosti, že má herecké angažmá ve zmíněném krachujícím divadle Stoka.

Jemněji a rafinovaněji než Sloboda působí debut jménem Deň za dňom slovenské elektropopové kapely Noisecut. Pokud jej srovnáme například s některými kousky Muchowovy Ecstasy ofSt. Theresa, je místy více popový. Výjimečně v hudbě Noisecut probleskují zajímavé jazzové a funkové názvuky, spíš jsou ale…

v06.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v06.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte