Jeden z průkopníků bankovních tunelů Antonín Moravec byl po třinácti letech konečně odsouzen. Zatím sice nepravomocně, ale za půlmiliardovou škodu má pykat pět let. To není pro něj tak zlé, vždyť za každý rok vězení má „odměnu“ sto milionů.

Bývalý generální sekretář ministra zahraničí Jana Kavana Karel Srba dostal zase o pár dnů později za plánování vraždy dvanáct let vězení. Tady si justice napravila pověst, protože původních osm let žaláře pro Srbu byla ostuda. Aby dostal vysoký státní úředník za plánovanou vraždu nepohodlné novinářky najatým zabijákem trest, který je nižší, než určuje zákoník, bylo nepřijatelné. To původní soudce přihlížel k polehčujícím okolnostem? Jakým? Dvanáct let působí spravedlivě. I když nakonec nebyl nikdo zavražděn, příprava vraždy se prostě soudí podle stejných pravidel jako dokonaný zločin.

Že byl konečně odsouzen Moravec a že Srbovi zvýšili trest, jsou dobré zprávy. Ale zdlouhavá a klikatá cesta, která k těmto rozsudkům vedla, spíše radost kalí. Představa, že by při podobném přístupu k vyšetřování byli třeba korupčníci obvinění letos v dubnu v biolihové aféře souzeni až v roce 2019, je dost truchlivá.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte