Fabiánská zima. Dnes už ten výraz neřekne asi nikomu nic. Přitom právě takovou zimu máme za sebou. Svatý Fabián, zimy pán. O svatém Fabiánu bez kožichu ani ránu. Fabiánské mrazy málokdy schází. Tak zní pár starých pranostik. Lidé prostě už dávno vypozorovali, že 20. ledna, na svatého Fabiána, začíná nejtužší zimní dekáda. Je tedy nenormální, když v té době klesají teploty pod minus 20 stupňů? Je to normální, ovšem za předpokladu, že se ohlédneme o více než jenom o pět, sedm či deset let nazpět, tedy za období teplých zim. V takto krátkém zrcadle se letošní leden vymyká směrem dolů. Jenže srovnáváme-li v měřítku půlstoletí, je zcela v normálu. A kdybychom to vzali za poslední půltisíciletí, včetně tzv. malé doby ledové propuknuvší s koncem středověku, první měsíc letošního roku by mohl být i v lehkém teplotním nadprůměru.

Stačí se podívat na teplotní řadu v pražském Klementinu, s 230 lety souvislého měření nejdelší u nás (www.chmi.cz). Mrazové denní rekordy za leden sice spadají do 18. a 19. století, z 20. století se mezi ně protlačily pouze tři dny ze zimy 1942, ale začátek letošního roku směle převálcují. Nicméně i kdyby se měla nějaká malá doba ledová vrátit, nemusí to být žádná katastrofa. Počátkem 15. století sice vedla k dočasnému konci evropské kolonizace Grónska, to je pravda. Podíváme-li se však na obrazy Pietera Brueghela staršího s bruslaři na zamrzlých kanálech v Nizozemsku, ti lidé se tváří spíše vesele, než že by…

v05.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v05.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte