Na našich stránkách jsme už několikrát psali o hodnocení kvality zdejších nemocnic. Pomůže lidem v rozhodování, či je jen zmate? Názory se liší, a takže zveřejňujeme polemiku dvou předních odborníků.

Patřím k těm, kteří si myslí, že nemocný má být informován, ale ne formou nějaké tabulky. Je totiž velký rozdíl mezi ligovou fotbalovou tabulkou a tabulkou, žebříčkem nemocnic. Žebříček jihočeských nemocnic, o kterém psal i Respekt, jsem si prohlédl hned poté, co byl na internetu zveřejněn. Zavolal jsem potom několika vedoucím pracovníkům jihočeských nemocnic, protože některá zveřejněná čísla budila primárně pochybnosti o své pravdivosti. Odpovědi byly shodné.

Českokrumlovští lékaři je označili za „divná“. Podle mě to je eufemismus. Mnou dotázaní nebyli schopni v tabulkách uveřejněná čísla vysvětlit. A tak jsem žebříček osobně vnímal jako informaci na úrovni šíření poplašné zprávy. Přitom proti posuzování kvality nic nemám. Myslím, že rozhodnutí ministerstva zdravotnictví sledovat kvalitu zdravotní péče je správné. Díky pojišťovnám se totiž zdravotnická zařízení orientují na kvantitu, za kterou jsou placena. Kritizuji formu, jakou byla „kvalita“ posouzena.

V Respektu se psalo, že se pacient stává pánem poté, co dostal informace (žebříček). Předně si myslím, že se jím stal, už když parlament uzákonil svobodnou volbu lékaře, nikoli až po zveřejnění jihočeského žebříčku. Uvedu jenom dva příklady, jak mohou zveřejněné…

200648-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200648-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte