Před patnácti lety zemřel kolaborant číslo jedna. Nechal po sobě výstrahu, která jen tak nezmizí.

V totalitním státě, kde se na prvním místě uváděl generální tajemník Komunistické strany Československa a až potom prezident státu, vládl Gustáv Husák skoro dvacet let, po většinu času symbolicky jako generální tajemník a prezident v jedné osobě. Doba, kterou lze nazvat dobou Gustáva Husáka, má dnes v učebnicích název normalizace. Což má symbolický význam v tom, že jako na „normální“ si lze po čase zvyknout téměř úplně na všechno.

Na Husákovu dobu zbyly v české a slovenské krajině stopy nesmazatelné ještě po další tři generace, ne-li navždy. Nekonečná paneláková sídliště, postupně degenerující v paneláková ghetta, tak jak postupně degeneroval celý normalizační režim. Po normalizaci tu ale zbyly i nekonečné chatové kolonie a obrovské břízolitové baráky na českém venkově a ve slovenských podhorských osadách. Na Slovensku samotném pak dnes už většinou pustnoucí továrny v každém horském údolí a vzpomínka na dobu, kdy pod Tatrami snad vůbec poprvé nebyly „hladové doliny“.

Čistý řez

Když odhlédneme od politiky a lidských práv, tak jako se dnes od nich odhlíží při kapitálovém hodnocení Číny, byla nejméně polovina vlády Gustáva Husáka dobou sice mírného, socialistického, ale blahobytu. Od osmdesátých let byl Husákův komunismus čím dál zadřenější, avšak podobně jako v bývalé Německé demokratické republice ekonomická…

200647-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200647-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte