2006-1806-mobr-11B.gif
2006–1806-mobr-11B.gif • Autor: Respekt

2006-1806-vobr-11B.jpg
Fotografie: Generál Dannatt: „Byla to naděje. Zda rozumná, nebo ne, posoudí historie.“ – Autor: Globe Media/Reuters • Autor: Globe Media / Reuters

Kde se stala chyba? A jak z ní ven? Pro další účast v Iráku je třeba vytyčit méně ambiciózní cíle. Právě o nich se teď rozhoduje v USA i Velké Británii.

Generál sir Richard Dannatt je loajální britský voják pevných morálních zásad. Kdysi se rozhodoval mezi kněžskou sutanou a vojenskou uniformou, nakonec to v maskáčích dotáhl přes nasazení v Bosně a Kosovu až na post náčelníka generálního štábu britské armády.

James A. Baker III. je zase bývalý ministr zahraničí USA a šéf volební kampaně prezidenta George Bushe staršího. Oddaný republikán je podle vlastních slov důvěrníkem Bushovy rodiny.

Oba muži se v posledních dnech ocitli v neočekávané roli. S jejich jmény je spojováno volání po změně americké a britské strategie v Iráku, kde se situace stále více podobá totální občanské válce.

Stáhneme se „někdy brzy“

Generál Dannatt se vrátil začátkem října z inspekce v Iráku s pochybnostmi. Britové, nejdůležitější spojenci Američanů, mají v Basře a jejím okolí na jihu země rozmístěných 7000 mužů, kterým hoří půda pod nohama. „Když jsem tam byl před rokem, chodili na hlídky pěšky a v baretech. Dnes neopustí kasárna jinak než v obrněných vozidlech, neprůstřelných vestách a s helmami na hlavě,“ popsal vývoj v Basře nedávno jeden britský reportér. Oblast mají zjevně pod kontrolou soukromé armády jednotlivých šíitských stran a frakcí,…

200643-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200643-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1664

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte