Český výrobce letadel se bude prodávat, zájem ale vzbuzuje něco jiného než samotné výrobky.

„Letoun L-159 se s určitou nadsázkou jeví nebezpečnější pro jeho uživatele než pro potenciálního nepřítele,“ řekl po havárii jedné z armádních stíhaček před pěti lety tehdejší ministr obrany Miroslav Tvrdík. Vyjádření to nebylo nejšťastnější. Aero Vodochody se v té době marně snažilo udat svá letadla na zahraničních trzích a ministrova „podpora“ věci asi příliš nepomohla. Aero přežívá vlastně jen díky uměle vytvořené zakázce pro českou armádu. Ovšem tuto středu bude vláda rozhodovat o jeho prodeji slovensko-české finanční skupině Penta. Rok trvající privatizační anabáze ale nekončí pro milovníky domácího stříbra žádným happy endem.

Probíhající privatizace vodochodské montovny letadel není prvním pokusem, jak přilákat do firmy s téměř 90letou tradicí soukromý kapitál. Už v roce 1998 prodala vláda více než třetinu akcií Aera americkému leteckému gigantu Boeing. Sliby o nalezení nových světových odbytišť pro vodochodské letouny však zůstaly nenaplněné. Když pak stát získal za symbolické dvě koruny Aero zpátky, připravil v listopadu 2005 Paroubkův kabinet druhý pokus o privatizaci, tentokrát už celého podniku. Rozhodujícím kritériem měla být pouze výše nabídky. Do soutěže se přihlásilo osm investorů, avšak samotná letadla už nikoho příliš nezajímají. Mnohem lukrativnější se společnostem jeví přistávací dráha továrny a zázemí,…

200643-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200643-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte