Uplynulo čtvrt roku a zase je to tady: vyúčtování elektřiny s nedoplatkem. Přestože moje lednička a televize jsou stále stejné, zkonzumovaly oproti minulému čtvrtletí čtyřikrát víc elektřiny. Tak praví faktura. Ale jak je to možné? Nezbývá, než se vrhnout do víru našich energetik, abych to zjistil.

V mém případě začalo elektrické martyrium přesně před rokem. Čtvrtletní spotřeba proudu se podle faktury Pražské energetiky zvýšila najednou více než čtyřikrát. Přitom počet spotřebičů se v mé garsonce nezměnil. Pátrání po tom, „co se to vlastně stalo“, tedy přirozeně začíná na Pražské energetice. Ale tam jsou se mnou rychle hotovi: na výběr mám jen jednu variantu – nechat si otestovat elektroměr za osmnáct set korun, a když se prokáže, že je vadný, firma mi peníze vrátí. „To se ale příliš nestává,“ radí mi operátorka. Investovat dva tisíce do kontroly se mi příliš nechce, také proto, že byt i elektroinstalace jsou nové. Daří se mi tedy umluvit jednoho soukromého elektrikáře, který přichází „okouknout“ situaci. Výsledek: Elektroměr je v pořádku, spotřebiče v bytě by musely běžet nonstop, aby takové množství elektřiny spotřebovaly. „Vypadá to, že se na vás někdo napojil,“ říká elektrikář, „ale teď tu není nic vidět,“ kroutí nad tou záhadou nevěřícně hlavou. „Musel byste ho chytit, jinak to nikoho asi nebude zajímat.“

To, jak je složité se na někoho napojit, se liší dům od domu. Záleží na…

v04.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v04.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte