Nevím, kde se vzalo přísloví „Nevydělá si ani na slanou vodu“. Mě osobně bádání o slané vodě docela dobře živí. Koneckonců slaná voda je nejen všude kolem nás (v mořích), ale i v nás, neboť základem našich tělních tekutin je slaný roztok. Těší mě tedy, že existuje skvělá internetová stránka shrnující veškeré dostupné informace o této životodárné substanci. Je dílem jediné dobré duše s půvabným jménem Martin Chaplin, profesora na London South Bank University.

Průběžně aktualizovaná stránka, která představuje jakýsi souhrn našich znalostí o vodě, je sice primárně určena vědcům, ale zůstává přitom srozumitelná i pro laika, udiveného mnohotvárností a výjimečností látky, jejímž stavebním kamenem je triviální kombinace atomu kyslíku a dvou atomů vodíku. Zarytého vědce zaujmou odborné kapitoly s více než tisícovkou odkazů na literaturu. Ale ani cimrmanologové nepřijdou zkrátka, neboť zjevně jim jsou věnovány kapitoly o magnetické vodě a „polyvodě“ a o ředění ve vodě ad absurdum, tedy o homeopatii. Chcete-li se něco nového o vodě dozvědět (třeba i to, jak málo o ní dosud víme), výše zmíněná anglická stránka je tu pro vás.

Autor je chemik.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte