Už je to třicet let, co vyšel Sobecký gen britského evolučního biologa Richarda Dawkinse, asi opravdu jedna z nejdůležitějších knih druhé půle dvacátého století. Její vliv se zdaleka neomezuje jen na biologii. Sobecké geny a související témata (především to, jak jsme všichni geneticky determinováni k nevěře) bývaly a částečně dodnes jsou velmi úspěšným tématem elegantní intelektuální konverzace.

Ostatně ani Dawkins (narozen 1941) svou aktivitu neomezuje jen na vědu a její popularizaci. Když může, útočí na náboženství, tepe pavědy a propaguje pravou pozitivní přírodovědu i obskurní hnutí brightů (takový bright, tedy „jasný“, je definován jako osoba, jejíž „světový názor je prost nadpřirozených a mystických elementů“). Dawkins tak činí s onou charakteristickou natvrdlostí, s níž se náboženství a pavědy tepávají a věda a osvícenské sekty propagují. Není divu, že mnozí pavědci jsou Dawkinsem rozběsnění úplně doběla (i mezi českými kreacionisty najdeme takto posedlé jedince). Britský biolog je dráždí dokonce i dnes, kdy jeho někdejší inspirativnost poněkud ochabla.

Jak funguje svět

Oč tehdy, v dávném roce 1976, vlastně šlo? Rozhodně by se mýlil každý, kdo by se snad dosud domníval, že Dawkins přiřkl kouskům DNA nějaké mravní kvality. „Sobeckost“ genů je dost nešťastná metafora, která má smysl jen tehdy, uvědomíme-li si, že klasický darwinismus devatenáctého století i neodarwinismus 40.–60. let…

200630-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200630-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte