mobrazek_87.gif
mobrazek_87.gif • Autor: Respekt

vobrazek_87.jpeg
Premiér Olmert, 2009 • Autor: Profimedia.cz / AFP

Ariel Šaron založil novou izraelskou stranu Vpřed. Vzápětí vyrazil do voleb s tím, že dá Izraeli stálé hranice, za nimiž vznikne palestinský stát. Strana se dostala do čela průzkumů veřejného mínění a jejího zakladatele obratem sklátila mozková mrtvice. Jak teď bude vypadat cesta k vytčenému cíli bez jejího autora u kormidla? Nezmění svůj směr a rychlost? První odpovědi měl poskytnout minulý týden.

Šimon Peres táhne

Po pravdě řečeno ale poskytl jen důležité náznaky a indicie. Důvodem je jednak úcta k premiérovi, který se ještě neprobral z umělého spánku na jednotce intenzivní péče, ale hlavně fakt, že až v minulém týdnu bylo potvrzeno konání voleb do palestinské samosprávy. Ty se uskuteční 25. ledna, dva měsíce před těmi izraelskými. A dokud nebude jasno o úspěchu či neúspěchu Hamasu, který Izrael neuznává a odmítá s ním jednat, žádný izraelský politik předem nevyrukuje s konkrétními plány a harmonogramy. Až 25. leden tedy ukáže, jak je nalajnované hřiště, a teprve v takto stanovených mantinelech se rozjede konkrétní volební kampaň.

Zprávy z Izraele tak vyplňovaly v minulém týdnu hlavně informace o Šaronově zdravotním stavu – zda a kterou končetinou pohnul (pravou rukou i nohou), respektive při jaké hudbě (Mozart) a jaké vůni (pečené maso šuarma) ho lékaři probouzejí tím, že postupně snižují dávky sedativ. Druhé v pořadí byly spekulace o předvolebních personálních…

v03.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte