Výzkum embryonálních buněk je rychlý a slibný. Pokud uspěje, bude z něho mít paradoxně radost i církev, která dnes volá po exkomunikaci vědců.

Kardinál Alfonso López Trujillo prohlásil pro katolický týdeník Famiglia Christiana, který se podle svých obálek zabývá především šťastnými křesťanskými rodinami, že vědci pracující s lidskými embryonálními kmenovými buňkami (human Embryonic Stem Cell – hESC) by měli být automaticky exkomunikováni z církve.

V praxi se tím takový vědec dostane do vcelku nezávadné společnosti žen, které šly na interrupci, doktorů, kteří ji provedli, kacířů, heretiků, schizmatiků, šimonistů, odpadlíků a Jana Husa. Podstatný je i praktický dopad v podobě ztráty možnosti přijímat svátosti (křest, biřmování, eucharistie, svátost smíření, svátost nemocných, manželství a kněžství). Trochu nepříjemné je, že s vědcem tak katolická církev jedná jako s Mehmetem Alim Agcou, který se pokusil zabít papeže – horší trest než exkomunikace totiž už z pohledu církve není.

Teď ale vážněji: exkomunikaci není dobré brát na lehkou váhu. Když bylo v roce 1990 v Evangeliu Vitae potvrzeno, že interrupce je pro automatickou exkomunikaci dostatečným prohřeškem, prudce stoupl počet útoků spojených právě s interrupcí. Ve Spojených státech je tento útok veden jako nejčastější teroristický akt. Za posledních patnáct let se událo přes pět tisíc násilností namířených proti interrupčním klinikám či jejich klientkám a přes sto tisíc…

200629-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200629-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte