Ve vztahu svobodného světa k Číně padá jedno tabu za druhým. V paměti ještě nevybledla vzpomínka na servilní audienci, kterou čínskému premiérovi v Praze vystrojil jeho tuzemský protějšek, a už do Pekingu vyráží na zkušenou pětice členů Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Po návratu je jasno. Radní v čele s Evou Kantůrkovou nešetří chválou. Ověřili si, že v čínském mediálním světě vládne řád a pravidla, která všichni dobrovolně a s chutí respektují, slovo cenzura místní jazyk ani nezná. A desítky uvězněných novinářů? „A víme to jistě?“ ptá se někdejší vězněná disidentka. „Kdo má ta čísla ověřena?“

První, co člověka napadne, je, že ztratila soudnost. Omyl. Spisovatelce a scenáristce minulý rok vyšel v čínském překladu román a coby zástupkyně Svazu spisovatelů jela do Pekingu domlouvat vydání dalších českých autorů. Tentokrát pro změnu vyjednávala uspořádání festivalu českých filmů v Šanghaji. S prací televizní a rozhlasové radní sice taková aktivita nemá nic společného, ale v říši středu s miliardovým trhem se zkrátka vyplatí zachytit každým drápkem. Nezbývá než Evě Kantůrkové popřát hodně obchodních úspěchů a důrazně ji požádat, ať opustí veřejnou funkci, od níž se očekává úcta ke svobodě slova.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1562

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte