V debatách o globálním oteplování se hovoří hlavně o tání ledovců, o nebezpečích pro přímořské oblasti, o potápějících se pacifických ostrovech. Málokdy však přijde řeč na Afriku, světadíl, který podle mnoha odborníků na klimatické změny doplácí nejvíce. Jeho obyvatelé na vlastní kůži zažívají ekologické důsledky průmyslového rozvoje vyspělého světa, především Evropy a Severní Ameriky. Aniž by ovšem ochutnali blahobyt, který ekonomický růst do těchto oblastí přinesl.

„Dříve déšť přicházel už v únoru, v posledních letech na něj čekáme až do června. A už v srpnu náhle přestane pršet,“ cituje společnost BBC paní Suufee, dvaašedesátiletou vdovu z centrální Etiopie. Kratší období dešťů znamená výrazně menší úrodu, čímž nejvíc trpí chudí farmáři: „Před třiceti lety má sklizeň zajistila rodinu na dva roky, synovi kvůli nepravidelným dešťům vystačí už jen na sedm měsíců,“ doplňuje pan Mangesha, dvaaosmdesátiletý rolník ze severu téže země.

Sucho a nepravidelné srážky ohrožují i farmáře v oblasti Sahelu jižně od Sahary, na východě a na jihu kontinentu. Afrika se tak humanitárním krizím nevyhne ani v příštích desetiletích.

Některé vesnice si umí poradit

Zatímco v bohatších částech světa fungují sociální záchranné sítě a lidé mají dost prostředků na pojištění a alespoň částečnou ochranu před katastrofami, zůstávají Afričané vystaveni rozmarům přírody bez jakéhokoli zabezpečení. Nadále žijí v naprosté závislosti na místním…

200629-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200629-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1667

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte