Ten strom se jmenoval Karel III., měřil třicet metrů, a když se řítil k zemi, drtil pod sebou vše, na co narazil, mohl pod ním stát kdokoli, skupinka dětí nebo třeba právě vy. Tenkrát před třemi lety měl ale tu smůlu jen Malcom Tuffin, anglický turista, kterého padající obr přivezený sem na ozdobu vánočních trhů zmrzačil na Staroměstském náměstí. Už i soud mu teď dal za pravdu, že má nárok na odškodné 2,5 milionu korun. Polovinu částky by měl dát pražský magistrát, polovinu firma pořádající trhy. Happy end se ale odkládá.

V Praze vrcholí sezona. Vedrem rozpálená metropole praská ve švech pod náporem turistů. Třeba loni jich tu byly skoro čtyři miliony a nechali tu 110 miliard korun. Praha se samozřejmě o tuto přízeň snaží a nové návštěvníky do města láká. Vábení vyslyšel i Malcom Tuffin. Přiletěl do české metropole na Vánoce 2003. A ani si pobytu nestačil užít, když na něj v centru Prahy spadl vánoční strom. Což mu změnilo život. Se zlomeninou obou stehenních kostí a se zraněnou páteří strávil půl roku na vozíku a dodnes se pohybuje jen za pomoci hole. Když se dal trochu dohromady zahájil, spor o odškodné. Ale zjistil, že za jeho zranění nemůže nikdo jiný než „příliš křehké dřevo stromu, což nikdo nemohl dopředu poznat“ – jak po měsících práce vyšetřila policie. Město nabídlo zraněnému turistovi 400 tisíc odškodného – alespoň to tvrdí, ale pan Tuffin zase trvá na tom, že nikdy žádnou oficiální nabídku ani omluvu nedostal.

Tahanici měl…

200628-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200628-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte