2006-1092-mobr-08A.gif
2006–1092-mobr-08A.gif • Autor: Respekt

2006-1092-vobr-08A.jpg
Fotografie: Opět na cestě do zapomnění. • Autor: Respekt

Může to fungovat jako první velká zkouška, nakolik jsou v Česku manažeři odpovědní za svá rozhodnutí. Zkraje letošního roku totiž vedení Českých drah oznámilo, že kvůli špatnému miliardovému nákupu rychlovlaků Pendolino podává žalobu. A protože aktéři této investice jsou známí, daňoví poplatníci a zvlášť ekonomové se mohli těšit na to, jak si justice s případem poradí. Uplynulo několik měsíců a pořád zůstává jen u těšení.

Naznačená pochybení

Jediný, kdo se v Českých drahách může o případu Pendolino bavit, je tiskový mluvčí Aleš Ondrůj. Dříve než sdělí, proč přesně management podal trestní oznámení, trvá na tom, že novinář musí vlak vidět. Chlouba Českých drah vyčkává na odjezd na pražském nádraží v Holešovicích. „Interiér připomíná palubu letadla,“ pronáší mluvčí s pohledem na červená a modrá křesla, kam se pomalu usazují cestující. „Chceme ukázat novou tvář Českých drah, průvodčí, jak vidíte, mají uniformy jako stevardi.“ S každým z nich si pak potřásá rukou.

Ondrůjova snaživost zapadá do strategie jeho nadřízených. Pro generálního ředitele Českých drah Josefa Bazalu a ministra dopravy Milana Šimonovského byl dlouho před svezením prvního zákazníka projekt Pendolino otázkou prestiže. Ministr mluvil o přelomu v zavádění nových typů vozidel na dráze. Na kampaň vychvalující rychlovlaky Pendolino slovy „Lepší, než jste čekali“ padlo z rozpočtu…

200627-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200627-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte