2006-1089-mobr-05B.gif
2006–1089-mobr-05B.gif • Autor: Respekt

2006-1089-vobr-05B.jpg
Fotografie: Geniální nápad, jak oklamat manželku, zničit Kalouska a vyhrát volby. Ale nějak se to zadrhlo. (Pokladník Borka – vlevo – se šéfem Balbínovy poetické strany Jiřím Hrdinou) • Autor: Respekt

Není nic staršího než volební kampaň po volbách, dal by se parafrázovat Čapkův výrok. Po té poslední ale zůstala záhada, která stojí za bližší prozkoumání.

Začalo to jako pokus o další českou sodu. „Nás chce do každé vlády Bůh,“ svěřoval se lidovecký předseda Miroslav Kalousek v kněžské sutaně z plakátu kolemjdoucím loni na podzim. K autorství se přihlásil spolek zdejších expertů na politickou recesi, Balbínova poetická strana. V další sérii pak byl Kalousek odhalen jako „padouch“, a nakonec – legrace stranou – jako zabiják zodpovědný za smrt čtyř vojáků kvůli nekvalitním padákům. To už se původních deset plakátových míst rozrostlo na stovky. Vznikla otázka, kde marginální a chudá politická strana ty miliony bere a proč je utrácí v tažení, kterým sama nemůže nic získat. Když se pak objevily i nepodložené výzkumy sugerující voličům, že se lidovci nedostanou do parlamentu, politologové to všechno označili za pokus přepsat politickou mapu a vymazat ze scény jednu z tradičních partají. Proč se ale balbínovští milovníci pohody a dobrého piva zakousli do tak velké ambice? Nebo se spolek změnil v bílého koně, přes kterého jedná někdo neznámý v pozadí? Mít v tom jasno je důležité. Ne náhodou totiž právní řády některých tradičních demokracií považují likvidaci politického protivníka přes nastrčené osoby za zločin.

Místo nahoře

V hlavním stanu…

200627-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200627-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte