2006-1100-mobr-12rei.gif
2006–1100-mobr-12rei.gif • Autor: Respekt

2006-1100-vobr-12rei.jpg
Autor fotografie: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

Zavřela se opona za posledním řádným zasedáním parlamentu v éře Džuničiró Koizumiho. To je významný moment, vždyť premiér se symbolicky zapsal jako osobnost vyvolávající zájem právě svými mediálně vděčnými odpověďmi na interpelace a diskusními souboji, nově zavedenými po britském způsobu. Ještě významnější je však to, co Koizumi pro Japonsko otevřel. Přinesl především nový styl politiky se silnou vůdcovskou figurou, který po něm zůstane jako dědictví i výzva pro jeho nástupce, protivníky i celou společnost. Země se během jeho mandátu snažila sebevědoměji vystupovat na mezinárodní scéně, a to jako neochvějný spojenec USA, v čemž někteří vidí rozpor. Byl učiněn první krok k revizi pacifistické ústavy a japonské ozbrojené síly se poprvé za 60 let angažovaly v zahraničí – v irácké Samawá. Ať už v dobrém či ne, má tento muž slušnou šanci stát se mezníkem v poválečné historii ostrovního císařství. Otázkou je, zda nastoupený kurz směřuje k odpovědnosti, či k nacionalismu.

Ten, kdo nabídl vizi

Když Koizumi v roce 2001 zvítězil v primárkách Liberálně-demokratické strany (LDP), a tím se stal automaticky premiérem, bylo to ve znamení nekompromisních výroků slibujících vládostranu a celý systém pořádně provětrat. Reformy nebudou činit žádné výjimky týkající se rodinného stříbra, sliboval: malá vláda, vyřešit špatné dluhy v bankovním sektoru, znemožnit korumpující systém odchodu…

200627-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200627-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte