2006-1043-mobr-02A.gif
2006–1043-mobr-02A.gif • Autor: Respekt

2006-1043-vobr-02B.gif
Fotografie: Schüssel a Bush: mírný nesouhlas, krásné smíření. – Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Po milenecké hádce obvykle následuje trapné ticho. Oba jindy roztomilí lidé právě svorně předvedli něco hodně ošklivého. Teď na sebe jenom v úžasu zírají. Konec iluzí. Tak snad abychom raději šli každý po svém? Ale po všech těch letech?

Evropa a Spojené státy se za dalším životním dobrodružstvím jeden bez druhého jen tak lehce vydat nemohou. I kdyby chtěli, jsou spolu srostlí jako siamská dvojčata. Ale oni nechtějí, mají se vastně rádi. Jenom se to všechno nějak vymklo kontrole. Tak co takhle zkusit být alespoň dobří kamarádi?

Na společném summitu EU–USA minulý týden ve Vídni to po několika letech trapných výstupů a scén vypadalo skoro jako za starých dobrých časů. Alespoň mezi politiky. S méně pragmatickým veřejným míněním to ještě bude těžké. Největší hrozba světové bezpečnosti? Spojené státy americké, říká v průzkumech 36% obyvatel starého kontinentu, což je vyšší číslo než třeba v případě Íránu. Ale vše nasvědčuje tomu, že bude lépe. Mezi Spojenými státy a Evropou se schyluje k začátku krásného přátelství.

Nepříjemný začátek

Křivka lásky a nenávisti, kterou zvládly Evropa a Spojené státy opsat za posledních pět let, je řádně vyklenutá. Píše se rok 2001. Na New York útočí teroristé, francouzský Le Mond tvrdí, že „jsme všichni Američané“ a evropské státy oprašují na znamení solidarity článek smlouvy o NATO, podle kterého je útok na jednu z členských…

200626-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200626-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1904

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte