2006-975-mobr-obalka-24-1996.gif
2006–975-mobr-obalka-24–1996.gif • Autor: Respekt

2006-975-vobr-obalka-24-1996.jpg
Autor fotografie: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

„Nastala vedra,“ oznámil Respekt ve svém zpravodajském přehledu přesně před deseti lety – a meteorologické podmínky jako by byly to jediné, v čem je dnes vidět rozdíl oproti tehdejším povolebním časům. „Už první povolební týden, zdá se, leccos vyjasnil,“ říkal tehdy redakční komentář čtyřiadvacátého čísla. „Menšinovou vládu pravice se pokusí sestavit Václav Klaus, šéfem sněmovny bude na oplátku vůdce opozice Miloš Zeman a jeho strana obsadí i místa klíčových parlamentních výborů. Ale i když tento scénář vyjde do puntíku, přízrak nových voleb z české politické scény nezmizí. Otázkou je pouze, kdy k nim dojde a co bude po nich.“ I po volbách ’96 se hovořilo o „patu“ jako dnes. Pravicová koalice tehdy získala 99 mandátů a menšinový kabinet mohla sestavit jen proto, že opoziční tábor složený ze sociálních demokratů, komunistů a republikánů nebyl schopen svou těsnou většinu zúročit ve stavbu vlády; vládnutí konkurence mohl ovšem rozbít, kdykoli se mu zachtělo.

Miloš Zeman ale výměnou za ústupky a funkce souhlasil, že bude protivníkův kabinet tolerovat. Respekt tehdy tváří v tvář nestabilní situaci s 20% voličskou podporou extremistům znovu oprášil své dávné volání po většinovém volebním systému. „Neprosadí-li se tahle změna teď, je velmi pravděpodobné, že přijde na program v mnohem horší chvíli: po předčasných volbách, v době…

200624-vobr-01obalka%20Velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200624-vobr-01obalka%20Velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte