Opravdové problémy byly zatím pouze kvůli těm nahým ženám. Tenkrát v Londýně, když akty fotografa Tona Stana téměř ochromily dopravu ve vedlejší ulici blízko Oxford Street. Anebo v Berlíně, kde si obyvatelé Leipziger Strasse stěžovali na obraz Veroniky Bromové Žena, která rozkročeným klínem poskytla pohled do (jenom kreslené) anatomie svého podbřišku. „Přišla policie,“ vzpomíná Jan Bondy, „přesunuli jsme obraz dovnitř – a pak nás samozřejmě navštívilo ještě víc lidí než předtím.“

Jan Bondy se opře o opěradlo židle a usměje se. Ta anekdota s těmi nahými ženami není špatná. Ne, že by byl sexistický macho. Naopak, od roku 2003 je Jan Bondy generálním ředitelem všech dvaadvaceti českých center, která v zahraničí – a od letošního dubna také v Praze – prezentují českou kulturu. Podle Bondyho prostě historie „zakázaných obrazů“ dobře ilustruje práci institucí, kterým řediteluje. Moderní. Úspěšné. Politicky nezávislé. Ten popis docela sedí. Za posledních dvanáct let připravila česká centra mezi New Yorkem a Moskvou, Stockholmem a Madridem jeviště pro téměř celou špičku zdejší kulturní scény. Přesto ale jména jako Nohavica, Hřebejk nebo Švankmajer nemohou zakrýt skutečnost, že centra stojí na nejistých nohách – jak z finančního, tak z institucionálního hlediska. Stačí málo, aby se zhroutila. Například příchod ministra zahraničí, který bude mít jiný názor na jejich chod a roli.

Gott nebo Goethe

200623-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200623-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte