2006-904-mobr-08A.gif
2006–904-mobr-08A.gif • Autor: Respekt

2006-904-vobr-08A.jpg
Fotografie: Kde se jen ta naše čísla berou? (Jiří Paroubek a Bohuslav Sobotka) • Autor: Respekt

Sociální demokracie se v předvolební kampani ostře opřela do konceptu rovné daně navrhované ODS. Bylo cítit, že míří do srdce konceptu svých pravicových rivalů. Největší trumf občanských demokratů se v interpretaci Lidového domu proměnil v podvod na voličích, který „80% lidí sníží příjmy“, jenom těm nejbohatším přidá. „Rovná daň = solidarita chudých, výrazně si polepší lidé s nadprůměrnými příjmy, miliardáři a milionáři budou platit poloviční daně,“ píše ČSSD na útočných plakátech proti ODS a vysvětluje, že dojde k nabourání zavedené solidarity mezi chudými a bohatými, respektive k ožebračení nejchudších. Českou republiku by v případě rovné daně čekalo prudké omezení dosavadní solidarity, protože by se snížila daňová progrese, varují sociální demokraté. Je to pravda? A jak by si s tím pravice poradila?

Pravicově sociální

Příklad Slovenska, kde byla rovná daň zavedena, ukazuje, že daňová progrese, tedy strmost křivky růstu zdanění v závislosti na rostoucím příjmu, se příliš měnit nemusí. Slovenský ministr financí Ivan Mikloš to nedávno vysvětlil jasně. Do příjmu 8500 měsíčně na Slovensku nikdo daně neplatí, z příjmu 100 tisíc korun se odvádí bezmála 17 tisíc korun. Laicky řečeno: návrh rovné daně nedělá nic jiného, než že dosavadní progresivní křivku stahuje po ose grafu dolů, klesají sazby, nikoli strmost křivky. Lidé, kteří dnes pořád ještě daně platili…

200622-vobr-obalka%20Velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200622-vobr-obalka%20Velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte