0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Ekonomika19. 5. 20069 minut

Ocelový Evropan Mittal

Lakšmí Mittal si dovolil velkou troufalost. Šéf největší ocelárenské společnosti na světě Mittal Steel se už čtyři měsíce snaží spolknout svého největšího rivala, evropskou hutní skupinu Arcelor.

Fotografie: Víte, co znamená Lakšmí, pánové? - Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt
Fotografie: Víte, co znamená Lakšmí, pánové? - Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Lakšmí Mittal si dovolil velkou troufalost. Šéf největší ocelárenské společnosti na světě Mittal Steel se už čtyři měsíce snaží spolknout svého největšího rivala, evropskou hutní skupinu Arcelor. Způsobil tak těžké chvíle nejenom řediteli Arceloru Guyovi Dollému. Svou „nepřátelskou“ nabídkou (původně 18,6 miliardy eur) zaskočil také premiéry Francie, Lucemburska a Španělska, jejichž vlády drží ve firmě svůj podíl.

Ind to neměl lehké. Francouzský ministr financí Thierry Breton se ještě mírnil. V narážce na Mittalovu indickou národnost zapochyboval o jeho schopnostech sloučit odlišné firemní kultury a návrh ke koupi označil za „uspěchaný“. Šéf Arceloru Guy Dollé byl už méně vybíravý. Návrh ihned smetl ze stolu jako „nehorázný“. Hodnota francouzsko-lucembursko-španělského Arceloru, jednoho z evropských „korunovačních klenotů“, je podle něj mnohem vyšší, než kolik Mittal nabízí. O firmě Mittalů se posměšně vyjádřil jako „o společnosti Indů, která se specializuje na nákup zastaralých továren za nízké ceny“. Zatímco evropská ocel je podle slov Dollého „parfém“, Mittal vyrábí jen levnou „kolínskou“.

Ve čtvrtek ale Evropané nepohrdli ani touto kolínskou: Mittal mírně navýšil nabídku (na 19,2 miliardy eur) a Francie, Španělsko a Lucembursko čtyři měsíce od první nabídky s prodejem hutí souhlasily. Už před tím Mittalova…

Reklama

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc