2006-857-mobr-23slajchrtviktor.gif
2006–857-mobr-23slajchrtviktor.gif • Autor: Respekt

2006-857-vobr-23slajchrtviktor.jpg
Autor fotografie: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

Francouzský estetik Roger Caillois popsal ve slavné studii o mimetismu, jak šikovně se některé živočišné druhy svým vzhledem připodobňují jiným. Drobný hmyz například často předstírá, že patří k broučkům z čeledi Lycidae, jejichž chuť je natolik odporná, že je nikdo neloví. Hojně napodobovány jsou také vosy, včely a sršni s nebezpečnými žihadly. Podle přírodozpytců má takové přestrojení odrazovat útočníky, popřípadě vábit kořist, jenže tak to prý v praxi vůbec nefunguje. Zvířátka na sebe přemírou předstírání příliš upozorňují, což je ohrožuje. Zdá se, že to riskují čistě z plezíru.

Chybí-li rozumný účel, dá se uvažovat o umělecké kreativitě. Mimetismus v přírodě může být zkoumán nejen přírodovědecky, ale také jako estetický jev, tvrdí Caillois. Otázku autorství přitom nechává otevřenou. Co vede motýly k tomu, aby si z barevných šupinek na křídlech vytvářeli obrazce, připomínající oči nebezpečných příšer? Takové otázky jsou z estetického hlediska mnohem zajímavější, když je ponecháme bez odpovědi.

Na Cailloisovu Zobecněnou estetiku, jež česky vyšla koncem roku 1968, když měl národ úplně jiné starosti, jsem si vzpomněl v souvislosti s letošní volební kampaní. Nápad sociálních demokratů, kteří si za účelem zastrašení lekavějších voličů nasadili zlověstně potemnělou masku konkurenční strany, má s mimetismem v přírodě hodně společného. Takto například dobrácký chrostík Macroneme immanas napodobuje…

200621-vobr-01_obalka_mala1.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200621-vobr-01_obalka_mala1.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte