2006-690-mobr-18Bucho.gif
2006–690-mobr-18Bucho.gif • Autor: Respekt

2006-690-vobr-18Bucho.jpg
Fotografie: Zelení se nejspíš rozpadnou. • Autor: Respekt

Volby nejsou soutěží à la „Česko volí SuperStar“, nýbrž výběrem mezi alternativami dalšího politického směřování země. Z tohoto pohledu pro mne není rozhodující ani tak mediální obraz jednotlivých politiků, jako spíš jejich program a základní principy, na kterých je vybudován. Toto maje na mysli, jemné rozlišování kandidatur navzájem se podobajících příštích „jazýčků“ na koaličních vahách si pro sebe škrtám. Snažím se ujasnit si, zda upřednostňuji „jistoty“ teď a tady, sociální síť pro všechny bez ohledu na to, jestli pomoc potřebují a jestli se sami o něco snaží, a zda mé pojetí spravedlnosti zahrnuje osobní závist vůči úspěšnějším a majetnějším. Nebo zda bych raději kladl důraz na individuální svobodu a odpovědnost, byť svoboda a odpovědnost přinášejí riziko neúspěchu. Zda míra, v jaké stát zasahuje do mých soukromých věcí, je pro mne přijatelná. Zda chci brát ohledy na budoucí vývoj hospodářství (zadluženosti) této země. Zda mi vadí, nebo nevadí mandát založený na spolupráci s komunisty.

Zároveň přitom dbám, aby politika nenarušovala mé osobní vztahy, lásky a přátelství. Proto také, nejsa politikem, považuji svou volbu za osobní věc. Tajná volba, na rozdíl od kdysi „manifestačních“ komunistických, mi zaručuje svobodu rozhodování. Hovořit o ní před ostatními lze jen z vlastního rozhodnutí, dobrovolně, asi jako o výplatní pásce. Jakákoli…

200617-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200617-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte