Obchodní značka Fair Trade dobývá svět a vyznavači trhu by ji měli vzít na milost.

Marks & Spencer, řetězec supermarketů a prodejen oděvů se čtyřmi sty obchody napříč Velkou Británií, nedávno oznámil, že pro celý jejich sortiment kávy a čaje, celkem 38 druhů, začne uplatňovat zásady marketingového symbolu „etické produkce“, tzv. Fair Trade (spravedlivý obchod). Také ve svých 200 kavárnách Café Revive už řetězec prodává pouze čaj a kávu se značkou Fair Trade. Začínají se hýbat i jeho prodeje košilí z „fair“ bavlny. Oznámení přišlo během dvoutýdenní akce na propagaci výrobků „etického obchodu“, jejíž součástí bylo besední turné zemědělců z rozvojových zemí, kteří Britům vylíčili, jak Fair Trade pomáhá jejich společenstvím. (O českých propagátorech Fair Trade na straně 8.)

Posun k etičtější spotřebě zaznamenává významný nárůst i ve Spojených státech, kde se konzumenti čím dál větší měrou obracejí k organickým, lokálně vyráběným potravinám či k vejcím od slepic, jež nejsou drženy v klecích.

Obchodníci usilující o certifikaci Fair Trade musejí výrobcům platit ve výši, která pokryje náklady udržitelné produkce a zajistí mzdu na živobytí. Například minimální nákupní cena za kávu je tak 2,78 USD za kilogram bez ohledu na to, jak hluboko může klesnout cena tržní. Jestliže tržní cena naopak vystoupá nad tuto částku, cena Fair Trade se zvýší o jedenáct centů na kilo.

Od drobných zemědělců se zase žádá, aby se…

200617-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200617-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte