Romano Prodi slaví oficiálně vítězství. Ve středu večer to potvrdil soud. Jenže v tu chvíli přestalo být atraktivní „americké“ finále dvou rivalů a ke slovu přišla evropská realita, soupeření politických stran a jejich programů. Vždyť ani poražený Dům svobod Silvia Berlusconiho není zrovna monolitem. A Prodiho Jednota, která má v Senátu většinu jen dvou křesel, je přímo rozporuplným slepencem středových a levicových stran i straniček (viz rámeček). S jakými silami bývalý předseda Evropské komise vyhrál? Které z nich utvoří příští vládu? A jak skrze ně projdou reformy, jež mají Itálii vyvést ze stagnace? To jsou otázky dne.

Podruhé do téže řeky

Jádrem Jednoty a Prodiho hlavní oporou jsou Levicoví demokraté a strana Kopretina (Margherita). Do sněmovny kandidovaly společně pod známou značkou Olivovník, do Senátu zvlášť. Levicoví demokraté, nejsilnější část Jednoty, představují bývalé komunisty, kteří ale dnes patří ke standardní sociální demokracii. Kopretina je středová, křesťanskodemokratická a v některých ohledech liberálně laděná strana, kladoucí důraz i na životní prostředí a kvalitu života. Pokud někoho tyto v českém kontextu protichůdné atributy zarážejí, je třeba upozornit, že na italské politické scéně jich najde víc než dost. Levicoví demokraté a Kopretina se hodlají brzy spojit, a vdechnout tak život entitě, pro kterou už vybrali název: Demokratická strana. Ta by se stala umírněnou silou se skoro třetinovou podporou voličů, v…

200617-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200617-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte