Článek známého amerického novináře Seymoura Hershe, zveřejněný minulý týden v časopise The New Yorker, odstartoval ve Spojených státech nové kolo vášnivých debat na téma možného vojenského zásahu proti Íránu. Hersh tvrdí, že vláda George Bushe odmítá nečině přihlížet íránským snahám vyrobit vlastní atomové zbraně a připravuje vojenský zásah, přičemž uvažuje i o použití jaderného arzenálu. Přední deník The Washington Post pak Hershova tvrzení podpořil, když napsal, že Bushova vláda vážně zvažuje dvě možnosti: úder omezený na íránská jaderná zařízení, možná i s použitím taktických nukleárních zbraní, anebo širší vojenské tažení, jehož cílem by byla změna režimu. Intenzivní debatu zesílilo prohlášení íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda, že Írán dokázal vyrobit obohacený uran a vstoupil tak do klubu zemí, které disponují jadernými technologiemi.

Ten scénář už známe

Hersh nepíše o možném útoku na Írán poprvé. Už téměř před rokem ve stejném časopise tvrdil, že Pentagon má připraven svůj vlastní plán, jak Írán paralyzovat. Šlo by o přesně cílené útoky na centra íránského jaderného programu a stanoviště íránských raket. Hersh je sice znám tím, že jeho statě nejsou vždy přesné, ale jeho tvrzení často obsahují zrnka pravdy. Právě on jako první přinesl zprávy o masakru ve vietnamském My Lai nebo o trýznění vězňů v iráckém vězení Abú Ghraíb.

Washington už loni spustil nebývalou diplomatickou ofenzivu, jejímž cílem bylo sjednotit postoje USA a…

200616-vobr-01obalka%20Velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200616-vobr-01obalka%20Velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte