Filmy i romány jsou plné spiklenců, protože to máme rádi. Tak rádi, že si povoláváme spiklence na pomoc i ve chvílích, kdy nás skřípne samotná máti Příroda. Poroučíme větru i dešti a najednou, že bychom byli na něco krátcí? Kdepak! Vysvětlení je přece tak prosté. Pokud to začíná vypadat, že ztrácíme kontrolu nad během věcí, může za to spiknutí. Nejnověji jsme se prý stali obětí úkladných piklů v souvislosti s „ptačí chřipkou“ vyvolanou virem H5N1. Prý nás s ní straší koncerny vyrábějící léky a vakcíny. Tyto teorie jsou nebezpečnější než samo případné spiknutí.

Ptačí chřipka představuje problém především veterinární, protože na ni šmahem mřou slepice, krůty i kachny. „Ptačí chřipka“ je však i mementem. Za posledních 30 let se objevilo 170 nových infekčních chorob. S mnohými si neumí současná medicína poradit. Jedním z příštích epidemiologických „oříšků“ bude pandemická chřipka. O tom z virologů a epidemiologů nepochybuje nikdo. Skuteční odborníci dodávají, že nedokážou říci, kdy a jaký chřipkový virus pandemii vyvolá. Také si netroufají odhadnout, jak vážné bude mít pandemie následky. Podle některých může dohonit „španělskou chřipku“, která zabila v letech 1918 a 1919 zřejmě až 30 milionů lidí.

Někteří virologové tvrdí, že se „ptačí chřipky“ bojíme zbytečně. „Ten virus měl nespočet příležitostí, aby zmutoval na kmen schopný vyvolat pandemii. Zatím to neudělal, a je proto vysoce pravděpodobné, že…

v14.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v14.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte