Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Ve hvězdách

Jmenoval se James Lawrence Slattery, každý ho ale zná jako Candy Darling – Miláčka Cukrátko. Tedy každý posluchač skladeb Lou Reeda a Velvet Underground. Candy Darling je jejich hrdinou, padlým andělem, nejslavnějším transvestitou světa.

mobrazek_495.gif
mobrazek_495.gif • Autor: Respekt

vobrazek_495.jpeg
Fotografie: Příliš hezký a příliš odhodlaný. – Autor: Archiv • Autor: Respekt

Jmenoval se James Lawrence Slattery, každý ho ale zná jako Candy Darling – Miláčka Cukrátko. Tedy každý posluchač skladeb Lou Reeda a Velvet Underground. Candy Darling je jejich hrdinou, padlým andělem, nejslavnějším transvestitou světa. Koncem března před třiceti dvěma lety zemřel.

Světlo světa spatřil James v New Yorku na Long Islandu v listopadu 1944. Jeho otec byl alkoholik a matka od něj i s Jamesem brzy utekla. Pracovala v telefonické firmě, syn doma koukal na staré hollywoodské filmy, jinak se potloukal po okolí. Jednou soused sdělil matce, že viděl jejího syna převlečeného za ženu. Když se ho doma v kuchyni zeptala, odběhl pryč a za chvíli se vrátil – v ženských šatech. Už předtím matce sdělil, že je zřejmě gay. „Věděla jsem, že to nemůžu zastavit,“ prohlásila později paní Slatteryová. „Byl příliš hezký a příliš odhodlaný.“

Ještě před dvacítkou vyrážel do velkého světa. Aby unikl zrakům sousedů, počkal na večerní příměstský vlak a jako holka se vydával na Manhattan, kde obrážel bary v Greenwich Village. Tady brzy zapadl mezi další gaye a transvestity. Kumpáni na něj volali „Cukrátko, miláčku“, a to se ujalo.

V roce 1967 se Candy seznamuje s Andym Warholem a začíná docházet do jeho Factory, jakéhosi privátního klubu, kde se dělalo výtvarné umění, alternativní filmy a pověstné večírky. Chodili sem lidi jako Truman Capote, Mick Jagger,…

v13.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v13.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2165
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte