Když byl otec dvacetileté Iráčanky Zahry zavražděn v Bagdádu, rozhodla se vyrazit za svými příbuznými do Německa. Teď chodí tradičně islámsky vychovaná Zahra už tři měsíce do Goethe Institutu na intenzivní kurz němčiny, sedí ve třídě a právě dostala za úkol vymyslet větu, která má vystihovat její poměr k Berlínu. Zahra se zamyslí a píše: Berlin ist Freiheit – Berlín je svoboda. Za oknem panuje německá zima na oběšení: tma, osmnáct hodin denně, mrzne, zdražili plyn a straší tu nezaměstnanost a krácení sociálních dávek. Zdánlivě žádná idyla, jenže člověk nemusí být z válčícího Iráku, aby Zahře rozuměl. Její spolužáci z kurzu němčiny si myslí totéž. Od italského recepčního až po mikrobiologa z Harvardu považují Berlín za výjimečné místo pro každého, kde je cítit tep doby – tak jako třeba v Paříži ve dvacátých letech. Berlín je svoboda je výkřik s prchavou platností. Neplatil dřív a nemusí vydržet navěky, ale v tuhle chvíli to není fráze. Německo není zdaleka tak pohodlné jako za studené války, ale je autentické a může se tu cítit doma každý bez ohledu na původ a sociální status. Proto je tam dnes dobře hlavně těm, kdo tak jako Zahra ze zkušenosti vědí, co to svoboda znamená.

Laboratoř Evropy

Pocit osobní svobody v dnešním Německu kupodivu nepramení z luxusu, životních jistot nebo oslnivých příležitostí, ale naopak z toho, že se tohle všechno vytrácí. Všechno se postupně mění, od sociálního systému přes životní styl až k definici národní…

v01.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v01.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte