0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Komentáře12. 11. 20052 minuty

Glosa

Politika vtrhla do VZP, největší zdravotní pojišťovny, která ročně utratí 120 miliard korun.

Jen měsíc uplynul od revolty praktických lékařů, kterým VZP pozdě platila. Praktici si ale nestěžovali na pojišťovnu. Demonstrovali proti ministryni zdravotnictví a premiéru Paroubkovi nezbylo, než ji vyměnit. Ředitelka VZP Jiřina Musílková spolupracuje s některými politiky ODS, sociální demokraté se tedy obávali, že se podobná situace může opakovat před volbami. Proto Paroubek vybral za nového ministra Davida Ratha, který je dost rozhodný, aby nad VZP vyhlásil nucenou správu a dostal ji tak pod kontrolu.

V nucené správě je pouze jeden problém – do VZP politika nepatří. Pokud Musílková neměla černé peníze, kterými by skutečně podporovala ODS, je útok na pojišťovnu největší nezodpovědnost. Skrývá riziko tak mimořádné, že o podobném v českém zdravotnictví nebyla řeč od počátku 90. let.

VZP má dnes 65 % všech pojištěnců, přitom 1 až 2 % ročně odejdou. To je hlavní důvod, proč se nedaří udržet finanční bilanci v rovnováze. Stačí jednoduchá trojčlenka k výpočtu, že odchod 5 % pacientů zvýší dluh VZP o 6 miliard. Už tato částka stačí, aby se finance VZP, a tím i celého zdravotnictví dostaly do krize, jakou ještě nezažila. Proto by zástupci ODS a ČSSD měli při tak důležité otázce projevit elementární odpovědnost.

Autor je redaktorem Hospodářských novin.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc