Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Civilizace

Kaleidoskop

Fotografie: Budoucnost patří niobu. Foto Archiv • Autor: Respekt
Fotografie: Budoucnost patří niobu. Foto Archiv • Autor: Respekt

Diamanty jsou (zejména v Africe) stále předmětem krvavých sporů. To by se však v dohledné budoucnosti mohlo změnit. Alespoň podle experimentů prováděných v geofyzikální laboratoři Carnegieho institutu ve Washingtonu, kde se vědci rozhodli poradit si s vysokou pořizovací cenou diamantů (jež jsou kvůli svým vlastnostem nutnou součástí některých geofyzikálních pokusů) po svém – začali je s pomocí chemických metod „pěstovat“. Úspěchy zatím překonávají všechna očekávání. Už po několika měsících se podařilo v laboratorních podmínkách vypěstovat desetikarátové monokrystaly diamantů (tedy krystaly až 1,2 mm „tlusté“), přičemž některé z „plodů“ dosahovaly drahokamové kvality. Na celém procesu je pozoruhodná zejména rychlost, s níž takové diamanty rostou: 100 mikrometrů za hodinu. Dosud velmi vzácný drahokam lze tedy za příznivých podmínek vypěstovat prakticky během jediného dne. A to je teprve začátek, vědci se nechali slyšet, že podle jejich mínění lze rychlost růstu bez větších potíží až ztrojnásobit.

Niob není prvek, o kterém by se zrovna běžně hovořilo. Už brzo se ale možná začne. Pro hladký chod moderní společnosti je totiž velmi důležitý – používá se k legování ocelí. Zájem o něj (a s ním i jeho cena) v posledních dvou desetiletích výrazně stoupl, z čehož těží hlavně Brazílie, která je jeho hlavním světovým dodavatelem. A…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v44.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.