mobrazek_1693.gif
mobrazek_1693.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1693.jpeg
Fotografie: Profesor Schreiber: „Kult mládí je mýtus, společenské trendy určuje stáří.“ Foto Profimedia.cz • Autor: Respekt

Světová zdravotnická organizace (WHO) v posledním zářijovém týdnu vydala prohlášení, v němž upozorňuje, že svět čelí vážnému nebezpečí: prudce rostoucí obezitě. Nejde o marginálii. Podle amerického Střediska pro prevenci a kontrolu nemocí přibylo jen ve Spojených státech za posledních deset let kvůli nadváze přes třicet procent úmrtí, a obezita tak brzy předstihne kouření jako nejčastější příčinu smrti. Podle statistik trpí obezitou také téměř čtvrtina Britů a podobná čísla vykazují i další vyspělé země. WHO přitom varuje, že v příštích deseti letech se počet lidí trpících nadváhou ještě zvýší, a to zhruba o polovinu – z dnešní miliardy na miliardu a půl. Chronická onemocnění způsobená tloušťkou se tak podle mínění odborníků stanou jedním z největších civilizačních problémů. Mezi přední experty, kteří se obezitou zabývají v Česku, patří endokrinolog prof. Vratislav Schreiber (81).

Proč dnes naše civilizace začíná mít čím dál větší potíže s tloušťkou?

Všichni v sobě máme z dávných dob geny, které usilují o hromadění tuku v době nadbytku pro horší časy. Moderního člověka, který má to štěstí, že se narodil v nějaké bohaté zemi, ale dnes už spíše ohrožují, než aby mu pomáhaly. Na obecnější rovině bych pak řekl, že problémy západní společnosti s tloušťkou vypovídají o pohodlnosti a nestřídmosti naší civilizace a o její zvláštně zkažené chuti na nezdravá jídla.

Situaci…

v41.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v41.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte