Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Glosa

Kolik mrtvých vydá na tragédii? Přesněji řečeno tragédii dost velkou na to, aby dokázala prodat noviny? I pro protřelé redakční cyniky je odpověď těžká a nikdy ne univerzální. Někdy se stovky, tisíce nebo dokonce desetitisíce opravdu „podaří“ jako třeba při letošním tsunami, kde stačilo jen den za dnem přidávat nuly a mrtvoly v titulcích se stávaly dobře prodejným zbožím. Jindy si novinoví mágové musí různě pomáhat. Pokud se má pak dostat patřičného zájmu havarovanému letadlu, musí „mířit do Prahy“ nebo existovat sebekrkolomnější možnost, že v něm za „jistých okolností“ mohl sedět třeba Jágr.

V Česku v tomhle vyniká ne náhodou nejprodávanější nebulvární deník Mladá fronta Dnes. Nedávno to ale mladofrontoví obchodníci s mrtvolami ve svém odhadu té správně namixované tragédie přece jen trochu přehnali. Řeč je o tornádu nad New Orleans. Samotný fakt této události v českém deníku číslo jedna patrně neobstál, a tak editoři v hlavním titulku ohlásili 20 000 mrtvých. Problém je, že tohle číslo nikdo nepotvrdil (ve skutečnosti šlo o počet pytlů na mrtvá těla, které starosta města objednal). Minulý pátek pak MfD už hluboko uvnitř listu oznámila nenápadným písmem 1121 mrtvých. Kde je ten rozdíl? Kdo ví, možná že se chybějící mrtvoly nakonec někde v tůních New Orleansu k zadostiučinění MfD přece jen najdou. To by bylo terno, protože by šly zpeněžit podruhé. Ale pokud je náhodou už nikdo neobjeví, tak by velkému deníku slušelo, kdyby nám…

v40.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v40.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2165
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte